Thank you all for commenting on my cardigan! I am glad to hear so many of you liked it :) Some even said they'd want to knit their own version of the cardigan, which made me really happy! For my Finnish readers (some of whom are already buying yarn), I'm giving some yarn buying guidelines below. Scroll down for a listing of all my knitting books.

Kiitos kaikille ihan hirmuisesti kommentoimisesta tuohon villatakkipostaukseen (ja tietenkin kaikkiin muihinkin!). Pikkulinnut kertoivat, että innokkaimmat oisivat jo lankaa hankkimassa omaan Neito-projektiin, ja siitä syystä laitan vähän langanostovinkkejä tähän alle. Lanka takissa on KnitPicksin Telemarkia (väri Drift, luonnonvalkoisen ja kirkkaanvalkoisen välistä). Telemarkissa on lankaa n. 95 m/50 g, mutta en säntäisi ostamaan lankaa pelkän metrimäärän perusteella.

Telemark on todella tiivistä lankaa - niin tiivistä, että neulon sitä 3 mm:n puikoilla, kun ulkonäöltään huomattavasti paksumpaa Wool of the Andes -lankaa neulon 4-5 mm:n puikolla (ja Wool of the Andes -langassa on enemmän metrejä!). Telemark lienee paksuudeltaan jotakin seiskaveikan ja woolin välistä. Jos lankaa on hankkimassa etukäteen, suosittelisin kovasti kyllä ostamaan metrimäärän mukaan (ts. Telemarkia meni Neitoon noin 900 grammaa, eli 1700 m, eli varaisin sen 1700 m lankaa). Palmikot syövät lankaa hurjasti, joten normaalia enemmän lankaa saa hankkia huoletta. Hyvänä suuntaviittana metrimäärän ohella voinee pitää myös neuletiheyttä 22s/10cm. Suosittelen myös tiivistä, tiukkakierteistä lankaa, koska raskaat palmikot venyttävät takkia ja tiiviimpi lanka pitää paremmin muotonsa.

Edit: Kanssaneulojilta tuli toive, että myös Telemarkin wpi-luku ilmoitettaisiin. Kotikonstein sain luvuksi 14. Koitin katsoa vaihtoehtoisia lankoja, ja Garnstudiolla on ainakin Karisma, joka voisi sopia Neitoon. Novitalta löytyy ainakin Wool, mutta se ei ole niin tiivistä kuin Telemark. Ehkä myös Schoeller-Stahlin Limbo sopinee. Lisäehdotuksia voi laittaa esimerkiksi kommenttiraidalle.

Our SP group mom has a contest going on, and for that I went through my bookshelf, and just happened to organize my knitting books. So, here's a listing of all my books, with ISBN numbers and links to the book if available. The ones in bold are books I strongly recommend.

SP-ryhmässämme on menossa kisa, jota varten kävin lankahyllyä läpi, ja satuin samalla organisoimaan myös neulekirjoja. Listaanpa alla huvikseni kaikki kirjat, joita hyllystä löytyy. Lisäilen tähän kirjoja, sitä mukaa kun niitä löytyy taikka palautuu lainasta. Laitan ISBN-numerot mukaan, ja linkin kirjaan jos vaan suinkin löydän. Lihavoidut ovat kirjoja, joita suosittelen lämpimästi.
kirjat 1
Donna Kooler's Encyclopedia of Needlework, 1-57486-184-0.
Donna Kooler's Encyclopedia of Knitting, 1-57486-283-9
.
Sharon Miller: Heirloom Knitting. 1-898852-75-8.

Nicky Epstein: Knitting on the Edge. 1931543402.
Nicky Epstein: Knitting beyond the Edge. 1933027010.
Vogue Knitting Stitchionary vol 1. Knit and purl. 1931543771.
Vogue Knitting Stitchionary vol 2. Cables. 1931543895.
Barbara Walker: Mosaic Knitting. 094201815X.
kirjat 2
DMC Encyclopedia of Needlework.
Marianne Kinzel: First Book of Modern Lace Knitting. 0486229041.
Big Book of Knitting Stitch Patterns. 1402708300.
Lesley Stanfield & Melody Griffiths: Neulojan käsikirja. 1840922907.
Nancy Bush: Folk Socks. 0934026971.
Nancy Bush: Folk Knitting in Estonia. 1883010438.
Nancy Bush: Knitting Vintage Socks. 1931499659.
Sheila McGregor: Traditional Scandinavian Knitting. 0486433005.

Harmony Guides: 450 Knitting Stitches. 1855856298.
Irma Veriö: Lapin malleja. 951-1-00760-2.
Anita Gunnars: Tee itse kauniit neuleet. 951-882-184-4.
Nancy Wiseman: Knitter's Book of Finishing Techniques. 156477452X.
Sheila McGregor: Traditional Fair Isle Knitting. 048643107X.
kirjat 3
The Great American Aran Afghan. 189376217-3.
Elizabeth Zimmermann: Knitter's Almanac. 0486241785.
Elizabeth Zimmermann: Knitting Without Tears. 0684135051.
Elizabeth Zimmermann: Knitting Workshop. 0942018001.
Janet Szabo: Aran Sweater Design. 0976802503.
Vintage Knits by Rowan. 1570763127.
Lucinda Ganderton: The Needlecraft Book. 0754804674.
Ryan: Stitchery. 0739410202.
Favorite Socks. 1596680326.
Ann Feitelson: The Art of Fair-Isle Knitting. 1883010209.
Barbara Walker: Treasury of Knitting Stitch Patterns.0942018168.

Barbara Walker: Second Treasury of Knitting Stitch Patterns. 0942018176.

Mary Thomas's Book of Knitting Stitch Patterns. 0486228185.
Elsebeth Lavold: Viking Patterns for Knitting. 157076137X.
Alice Starmore: The Celtic Collection: Twenty-Five Knitwear Designs for Men and Women. 1570760055.
Marianne Kinzel: Second Book of Modern Lace Knitting. 048622905X.
220 Aran Stitches and Patterns (The Harmony Guides , Vol 5). 1855856336.
Gladys Thompson: Patterns for Guernseys, Jerseys & Arans. 0486227030.

4 comments:

Koukuttaja said...

Mä taas kuolasin noita sun lankamääriä ja kaikkea, oih ja voih! Mä olen pohdiskellut jonkun kivan neulekirjan hankintaa, mutta esmes siihen omaan epsteiniini petyin, kun siinä ei ollutkaan kaavioita mukana. Enkä edes tilatessani älynnyt miettiä moista asiaa. Oisko noissa sun suosittelemissa joku sellanen sopiva, jossa olisi paljon mallineuleita kaavioineen?

Tuulia said...

pitsineulontaan on ainakin tuo Heirloom Knitting, vaikka sen painotukset ovat enemmänkin ehkä suunnittelussa. Vogue Knittingin kakkososassa (palmikot) on kaaviot, ykkösessä ei.

Semmoisia yleismallineulekirjoja on ainakin tuo Big Book of Knitting Stitches (josta muuten on olemassa halvempi pehmeäkantinen versio). Siinä on hyvät kuvat, paljon mallineuleita ja sekä sanallinen että kaavio-ohje.

Itse asiassa kun oikeen ajattelee, niin mulla on aika vähän enää noita, joissa on kaaviot mukana. Yleensäkään mulla ei noita mallineulekirjoja ole montaa. Hmm, vakava puute joka on korjattava ensi tilassa! ;)

Koukuttaja said...

Todellakin, vakava puute. Mä olen haalinut hyllyyni juuri nimenomaan niitä sellaisia, kun olen ehkä maailman huonoin seuraamaan tarkkoja ohjeita. Mieluiten neulonkin juur niin että etsin kirjasta tai lehdestä sopivan kivan mallineuleen ja teen sitten siitä oman pääni mukaan jotain. Kiitokset vinkistä, laitetaan korvan taakse. Eiköhän tuo härr taas lähiaikoina saada keksimään, että hänen on välttämätöntä tilata jotain amatsooniasta ja voin muiluttaa tämän tarpeen mukaan aivan kuin se olisi vähintä, mitä mies voi tehdä keksittyään tilata itselleen kirjoja. Joo, näin teen.

Ingrid said...

I'm very jealous of your stash and you have it organized so beautifully. I also thought the sweater was really pretty. I admire your design and knitting skills, they are what I aspire to.